Strona główna Dom i wnętrze Kominki w różnych odsłonach

Kominki w różnych odsłonach

127
0
PODZIEL SIĘ

Pozornie należą do tradycyjnych elementów wyposażenia, kojarzonych głównie ze stylem klasycznym, ewentualnie rustykalnym. Jednak różnorodność produktów oferowanych przez współczesnych wytwórców sprawia, że kominki chętnie widziane są także we wnętrzach modernistycznych.

Spotyka się je nawet w domach miłośników bardzo modnego obecnie stylu minimalistycznego. Bez względu bowiem na swoje aranżacyjne preferencje, każdy klient znajdzie w ofercie współczesnych kominków coś dla siebie. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, ponieważ od nadmiaru faktycznie może rozboleć głowa.

Rodzaj kominka

Kominki zasadniczo podzielić można na te otwarte i zamknięte. Dodatkowo do tego podziału dołączyły w ostatnim czasie także rozwiązania elektryczne. Jednak klasyczne kominki wciąż wybiera się spośród dwóch zasadniczych kategorii. Łączy je sposób zasilania, a mianowicie palenisko z prawdziwym drewnem. Trzeba wiedzieć, jak ułożyć polana, aby stos palił się długo i zapewniał optymalną ilość ciepła. Takie kominki wymagają również regularnego czyszczenia i sprawnej wentylacji. Przyda się czujnik czadu, który ostrzeże przed ewentualnym zagrożeniem. Generalnie jednak przy systematycznym sprawdzaniu komina cała konstrukcja jest bezpieczna. No właśnie, komin.

O ile urządzenia zasilane elektrycznie go nie potrzebują, to ,,prawdziwe” kominki jak najbardziej. Bez znaczenia czy mają one formę otwartą czy może zamkniętą. Należy połączyć je z kominem, co najłatwiejsze jest podczas budowy. Ewentualne dostawienie takiego kominka w już wyposażonym domu pozornie jest możliwe. W praktyce okazuje się jednak bardzo trudne i jeszcze bardziej kosztowne. Jeżeli chodzi o cenę, to najdrożej wyjdzie zapewne montaż kominka otwartego. Wymaga on nie tylko umocnienia fundamentów, ale również dodatkowego zabezpieczenia w postaci zastosowania materiałów niepalnych dookoła paleniska.

Kuchenne piece znajdziesz na stronie sklepu internetowego Szalony Max – sprawdź dostępne oferty

Ciepło dzięki kominkowi

Różne rodzaje kominków dają odmienne ciepło. Zdaniem niektórych lepiej zainwestować w kaflowe piece niż trudzić się z kominkami. Niemniej jednak to właśnie te ostatnie wciąż należą do popularniejszych w Polsce rozwiązań. Zapewne przez wzgląd na wspomnianą różnorodność. To prawda, że z otwartego kominka ucieka sporo ciepła. Wystarczy jednak wybrać ten z wkładem, aby zminimalizować odpływ nagrzanego powietrza i skierować je właśnie do wnętrza. Takie kominki to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto szuka dodatkowego źródła ciepła w domu. W niektórych gospodarstwach domowych są one nawet podstawową ogrzewania.

Rozmowa z fachowcem na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości, pomoże też dokonać ostatecznego wyboru. Nie dziwi jednak, że z kominkami otwartymi wygrywają obecnie te zamknięte. Pod wieloma względami są bardziej praktyczne w codziennym użyciu. Zdaniem niektórych zapewniają także większe bezpieczeństwo. Nie chodzi przecież o to, by kominki były źródłem niepotrzebnego stresu. Mają być ciekawym i przydatnym elementem wyposażenia, dzięki któremu w szczególnie chłodne dni łatwiej będzie o relaks.