Strona główna Zdrowie i Uroda Leczenie chrapania – jakie są na to sposoby?

Leczenie chrapania – jakie są na to sposoby?

201
0
PODZIEL SIĘ

Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Nie każde chrapanie jest szkodliwe dla zdrowia, jednak może być symptomem zmian w organizmie, które wymagają podjęcia leczenia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której chrapanie w nocy jest głośne, nieregularne i zakłócane wielokrotnymi przerwami w oddychaniu lub epizodami spłyconego oddechu – co jest niemal pewnym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Aby podjąć skuteczne leczenie, niezbędne jest przede wszystkim zdiagnozowanie przyczyny.

Chrapanie przyczyny ma różne

Chrapanie może pojawić się w każdym wieku, a według danych różnych organizacji medycznych, na przypadłość tą cierpi niemal ¼ kobiet i prawie połowa mężczyzn w Polsce. Jest objawem utrudnionego przepływ powietrza przez drogi oddechowe, powodującego turbulencje wprawiające podniebienie i języczek w drgania. A co powoduje utrudnienie? W zależności od indywidualnego przypadku może być ono spowodowane:
przyczynami laryngologicznymi – drogi oddechowe mogą być blokowane przez polipy lub migdałki, niedrożność może wynikać również z powodu skrzywionej przegrody nosowej
stanem organizmu – spowodowany otyłością nadmiar tkanki tłuszczowej może uciskać gardło; również używki jak papierosy czy alkohol mogą mieć negatywny wpływ na stan dróg oddechowych
zmianami chorobowymi – infekcje dróg oddechowych oraz alergie powodują opuchnięcie lub obrzęk ścian dróg oddechowych
Aby zidentyfikować przyczynę chrapania, należy koniecznie odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować pacjenta do dalszych konsultacji u laryngologa.

Jak wyleczyć chrapanie?

W zależności od źródła, leczenie chrapania może być przeprowadzone w jeden z następujących sposobów:

  • zabieg otolaryngologiczny – stosowany w przypadku, gdy zachodzi konieczność wycięcia polipów, migdałków lub korekcji skrzywienia przegrody nosowej; efekty po zabiegu są widoczne natychmiast
  • leczenie infekcji / alergii – pacjent poddawany jest terapii, której czas trwania oraz metody zależne są od rodzaju infekcji bądź alergii. W przypadku prostych i częstych infekcji, jak np. przeziębienie, problem może zostać rozwiązany nawet w 2-3 dni, gdy leczenie alergii może mieć postać doraźnego przyjmowania odpowiednio dobranych leków antyalergicznych
  • terapia – w przypadku otyłości zalecana jest redukcja masy ciała, a także podjęcie aktywności fizycznej; osoby, u których problem występuje z powodu złej diety lub stosowania używek, muszą unikać ich zażywania, w tym także środków nasennych. Tu również zalecane jest dużo ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu.

Wspomaganie terapii – aparaty CPAP

Podczas terapii polecana jest metoda polegająca na wytwarzaniu stałego, dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych przy pomocy aparatów CPAP. Stosowane są one podczas snu – czyli okresu występowania chrapania. Składają się z urządzenia dozującego powietrze pod ciśnieniem, które transferowane jest do dróg oddechowych pacjenta za pomocą rurek połączonych z maską lub systemem poduszek nosowych. Dozowane powietrze pneumatycznie udrażnia górne drogi oddechowe, umożliwiając swobodne oddychanie, co eliminuje chrapanie. Metoda taka wspomaga skutecznie terapię, a ponadto pozwala pacjentowi na spokojny, zdrowy sen, nieprzerywany nagłymi wybudzeniami. Nie bez znaczenia jest to w przypadku, gdy śpi się wspólnie z drugą osobą – chrapanie często budzi partnera lub partnerkę, nie pozwalając cieszyć się nocnym wypoczynkiem.
Nowoczesne aparaty CPAP mają zastosowanie medyczne, co oznacza, że zanim trafią do sprzedaży, przechodzą szereg wymagających, specjalistycznych testów związanych z bezpieczeństwem i efektywnością. Ponadto takie modele jak AirCurve 10 VAuto czy S9 AutoSet są wyposażone w nowoczesne rozwiązania, dzięki którym kontrolują czasu wdechu i wydechu oraz przeprowadzają analizę, a także gromadzą dane niezbędne do stworzenia kompletnej dokumentacji medycznej dotyczącej stanu zdrowia pacjenta.

Dlaczego chrapanie należy wyeliminować?

Chrapanie to nie tylko irytujące dźwięki, wydawane przez sen, ale również jeden z objawów groźnego bezdechu sennego – w połączeniu z koniecznością oddawania w nocy moczu, obfitym poceniem się coraz poczuciem duszności. Stosowanie CPAP jest jedną z metod zwalczania tego schorzenia, które jedynie w najcięższych przypadkach wymaga leczenia operacyjnego. W każdym przypadku chrapanie ma negatywny wpływ na sen i związany z nim wypoczynek oraz regenerację organizmu, dlatego trzeba wyeliminować je z życia najszybciej, jak to tylko możliwe!

Leczenie chrapania: http://zdrowysen.info/sposob-na-chrapanie