Strona główna Pozostałe Wrzosowy ogród

Wrzosowy ogród

175
0
PODZIEL SIĘ

Od kilku lat wrzosy są coraz chętniej kupowane, a jesień coraz częściej kojarzy się właśnie z nimi. Pierwsze odmiany kwitną już pod koniec lipca, a ostatnie nawet do końca grudnia. Dzięki temu łącząc poszczególne gatunki można sprawić, że nasz ogród będzie kolorowy do pierwszych opadów śniegu.

Co lubią wrzosy?

Wrzosy to rośliny, które lubią i potrzebują kwaśnej ziemi, czyli takiej, której pH wynosi od 4.5 do 5. Oznacza to zatem, że należy sadzić je w kwaśnym torfie lub w ziemi przeznaczonej do różaneczników lub innych kwaśnolubnych roślin. Obecnie takie mieszanki są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych, np. Gardenowo. Torf warto też mieszać z ziemią ogrodową w proporcji 3:1, ponieważ sam torf jest mocno przepuszczalny, więc szybko się przesusza.

Jak sadzić wrzosy?

Wrzosy mają płytki system korzeniowy (około 15 cm), dlatego najlepszym sposobem jest wykopanie dołka, do którego nasypiemy trochę torfu i wymieszamy go z ziemią. Do tak przygotowanej dziury można wsadzić roślinkę. Wrzosy można obsypać korą, która nie tylko pozwoli pięknie je wyeksponować, ale także będzie pomocna w utrzymywaniu wilgoci. A co z odległością? W ziemi powinno sadzić się je mniej więcej co 25-30 cm. Wyjątkiem są oczywiście kosze i doniczki – tam sadzi się je gęsto, by utrzymać efekt kolorystyczny.

Jak pielęgnować wrzosy?

Rośliny te lubią stanowiska słoneczne i półsłoneczne. Zaleca się, aby nawozić wrzosy, najlepiej na wiosnę podsypać je specjalnymi, wolnodziałającymi granulkami. Jeśli chodzi o przycinanie, to należy to robić zaraz pod przekwitniętym pędem. Wrzosy lubią mieć wilgoć, ale równocześnie nie mogą być przelane. Najlepiej po prostu obserwować rośliny i postawić na swoje wyczucie. Z pewnością natomiast wrzosy lubią miękką wodę, dlatego do podlewania idealna będzie zebrana deszczówka.

Artykuł napisany we współpracy z https://www.gardenowo.pl