Strona główna Pozostałe Jak wyglądają kalendarze na świecie?

Jak wyglądają kalendarze na świecie?

148
0
PODZIEL SIĘ

Za standard przyjęliśmy, że godzina to 60 minut, dzień składa się z 24 godzin, tydzień to 7 dni, miesiąc około 30, a rok składa się z 12 miesięcy. Tak skonstruowane są wszystkie kalendarze dostępne na http://www.reklamowe-kalendarze.pl. Ale czy faktycznie wszędzie tak jest? Czy w Afryce, Azji lub Australii mieszkańcy mają taką samą datę? I czy oby na pewno obecnie wszędzie jest rok 2017? Jak to jest w innych zakątkach kuli ziemskiej?

Kalendarz muzułmański

W tym kalendarzu lata liczy się od 622 roku, a korzystają z niego wyznawcy islamu. Jest ton kalendarz księżycowy, w którym rok ma 12 miesięcy, a każdy z nich liczy po 29 lub 30 dni. Jednak ich długość nie jest ustalona z góry, ponieważ pierwszym dniem miesiąca jest ten, który następuje po dniu nowiu księżyca. To powoduje, że dane miesiące nie występują zawsze o tych samych porach roku. Tydzień ma 7 dni, natomiast pierwszym jest niedziela.

Kalendarz irański

Nazywany jest również perskim i jest używany na terenie Iranu i Afganistanu. Jest kalendarzem słonecznym, zawierającym w sobie elementy starożytnego kalendarza perskiego i muzułmańskiego. Podobnie jak w kalendarzu muzułmańskim lata liczy się od słynnej ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny. Miesięcy jest 12 zawsze przypadają one na tę samą porę roku. Każdy z nich ma 30 lub 31 dni, a wyjątkiem jest miesiąc Esfand, który przeważnie liczy sobie 29 dni, a w roku przestępnym 30. Tydzień również ma 7 dni, natomiast zaczyna się w sobotę.

Kalendarz chiński

Używany jest już od II w p.n.e. na terenie Chin. Jest kalendarzem księżycowo-słonecznym. Rok dzieli się na 12 miesięcy, każdy po 29-30 dni. Miesiące nie mają nazw własnych, lecz wyłącznie numery i dzielą się na dekady. Kalendarz składa się z 60 cykli wynikających z wysokości słońca i poszczególnych faz księżyca. Chiński Nowy Rok nie ma stałej daty – przypada w styczniu lub w lutym. Zaskoczeniem jest to, iż do kalendarza chińskiego raz na jakiś czas dodaje się trzynasty miesiąc. Ponadto doba ma 12 części, z których każda odpowiada określonemu zwierzęciu.

Sprawdź ofertę firmy Kalendarze Reklamowe, która może zaproponować świetne gadżety reklamowe dla każdego biznesu